Delo v tujini

Delo v tujini

Delavec lahko začasno opravlja delo v tujini, vendar mora njegova pogodba o zaposlitvi http://www.kami.si/pogodba-o-zaposlitvi/ vsebovati to možnost. Če je ne vsebuje, se mora ob takšnem dogodku skleniti nova pogodba o zaposlitvi.

Glede začasnega dela v tujini se morata delavec in delodajalec v pogodbi o zaposlitvi še zlasti dogovoriti o trajanju dela v tujini, o praznikih in letnem dopustu, o plačilu, o dodatnem zavarovanju in o pogojih vrnitve.

Pri višini prejemkov je potrebno upoštevati tako slovenske zakone, za delodajalca zavezujočo kolektivno pogodbo, podjetniško kolektivno pogodbo, splošne akte delodajalca glede prejemkov in konkretno pogodbo o zaposlitvi kot tudi zakonske pogoje, pod katerimi lahko v tuji državi delajo tuji delavci in minimalne standarde iz kolektivne pogodbe dejavnosti v tuji državi.

V primeru, da je delavec začasno napoten na delo v tujo državo, kjer je so nižji minimalni standardi kot v Sloveniji, se uporabljajo slovenska določila glede prejemkov.

V primeru, da je delavec začasno napoten na delo v tujo državo, kjer je so višji minimalni standardi kot v Sloveniji, je upravičen do minimalnih prejemkov na osnovi pravnih aktov, veljavnih v državi oz. na  območju, v katerem se opravlja delo.

 

VIR: Zakon o delovnih razmerjih (Ur.l. RS, št. 21/2013).